Suomeksi Eesti keeles English
tausta

Synkkä Syysunelma 29-30.10.2021 Urban edition


Tänä vuonna kilpailtiin Synkkikselle poikkeuksellisen urbaanissa ympäristössä, kilpailukeskus oli Lauttasaaressa. Kilpailunjohtajana ja ratamestarina toimi Kilon Gepardi, joka apulaisineen sai vietyä kilpailun kunnialla läpi.

Toista urbaania Synkkistä ei kukaan varsinaisesti jäänyt kaipaamaan, eikä sellaista varmaan ole tulossakaan, mutta olipahan tällä kertaa kuitenkin jotain erilaista.

Alun vihjesuunnistus sekoitti pakan mukaasti eikä letkoja päässyt pahemmin syntymään, vihjeet olivat tosin melko mystisiä vähän kauempaa saapuneille sekä paikallisille heinähatuille.

Hämmennystä kilpailjoissa herätti tavallista lepsumpi uintirasti, epäilen että moni otti sen silti kiitollisena vastaan.

Moni jäi myös kaipaamaan viimeisen rastin kahlausta Sisä-Hatulle, joka jouduttiin siirtämään kuivalle maalle liian vaarallisena.


Kisaraportit


GPS-seuranta

Lupus extreme


Kuvia


Kuvia by JaBi


Tulokset


Tossu 150 km

SijoitusJoukkueJoukkueen jäsenetLoppuaika (hh:min)
1Team DuroTuomas Maisala22:45

Survival rate: henkilötasolla 100 % / joukkueista 100 %


Tossu 100 km

SijoitusJoukkueJoukkueen jäsenetLoppuaika (hh:min)
1IhmenainenAnne Kiljunen15:15
1Vinkkis sytyttääKimmo Kaario15:15
3Lupus ExtremeJanne Snellman15:44
3Blister BrothersPasi Flinkman15:44
5Bastvik ExpressPasi Laaksonen16:29
5Taateli ExpressAntti Jussila16:29
7UmpimähkäänMarko Martikainen22:03

Keskeyttäneet/hylätyt joukkueet:

Oulunkylän Hirvi (Johan Finell)

Survival rate: henkilötasolla 88 % / joukkueista 88 %


Tossu 50 km

SijoitusJoukkueJoukkueen jäsenetLoppuaika (hh:min)
1PardalAntti Parjanne5:09
2LyllertäjätTimo Saloranta, Jukka Nurminen5:51
3KARSU HeritageO-P Holttinen6:05
3Team reisiNiko Toimela6:05
5Random DudeJukka Toivari6:09
6Alppilan SamoojaKaritsa Keisteri6:30
7Peräkylän Ponnistus VekaraSarvijoen Eka Vekara6:38
7Suomen Kustavin sauna- & hiihtoseurueJanne Blomqvist6:38
9MSP TrailMarkus Juvala6:38
10Pakilan PuuskuttajaLasse Salminen7:05
11M&MTomi Mäkelä, Nina Mäkelä7:07
11Svantepolkin aseenkantajaPontus Backlund7:07
13OC ToffeeSami Mäkinen, Samuli Ketola, Tomi Kommeri7:09
14DNFMarko Takanen, Ilari Kontinen7:19
15Tyhjä ArpaKalle Hakonen8:04
15TyhjäArpaJulius Mäkelä8:04
17Ritovuori ExpeditionTero Savolainen, Jouni Pasanen8:11
18OK TomtebackenMikko Räsänen, Anna Salmi8:14
19Ykä&JaneAntti Pesola, Janina Saarnio8:24
20BananrepublikenMarkus Lindqvist, Jan Eriksson8:44
21LaatuaikalaisetSanna Lassila, Ilkka Lassila8:49
22KenokefalosJukka Nyblom, Pekka Parviainen8:51
23Kivunsiirtofirma JJoona Rajamäki8:56
23Kivunsiirtofirma LLassi Heinilä8:56
25Invaasio 2Taneli Salo9:19
25Invaasio 4Juhani Pennanen9:19
27Invaasio 1Kristian Taipale9:31
28Mettään meniRiikka Kaipia10:47
28TöpöttelijäHeli Hakala10:47
30Lasilaakson LaiskamatoMarjut Vainio11:14
30Lasilaakson laiskiainenJouni Monto11:14
32Eteläkairan PirkotPiia Salmela, Marjut Hiekkanen11:18
33Keravan penkkiurheilijatJuha Säämänen11:32
34Eka EnkeliSanni Fagerroth12:38
34Kolmas kolmijalkaTeija Parkkinen12:38
34Neljäs nelijalkaLaura Hallapää12:38
34Toka tonkeliHelmi Hallapää12:38
38SalpausselkäKalle Viitanen, Kimmo Koivuniemi12:55
38TehotytötJesse Luhti, Jouni Luhti, Elisa Hauhio12:55

Keskeyttäneet/hylätyt joukkueet:

Peräkylän Ponnistus V (Mäkkylän Mammutti, Suinulan Teräsmies)

Survival rate: henkilötasolla 98 % / joukkueista 98 %


Pyörä 150 km

SijoitusJoukkueJoukkueen jäsenetLoppuaika (hh:min)
1Lakeuden karpaasitLakeuden Karpaasi11:48
2MultihuurutMarkus Rinkinen12:25
3AnadigiAntti Pasanen13:20
4Raihnaset UkotHannes Pasanen13:24
4Team SaWottamiehetPekka Vesanen13:24
6Takahikiän Tunarit IJari Salo, Ari Peltopuro, Jouni Okkonen14:28
6Takahikiän Tunarit IITero Nuora, Pasi Törmä14:28
8Humiran KellutJani Saarinen, Vesa Vuori, Petteri Suominen16:33
9EräjormatKristian Myllymäki, Hannu Koimäki19:41

Keskeyttäneet/hylätyt joukkueet:

Peräkylän Ponnistus Susi (Suomenlinnan Susi)

Survival rate: henkilötasolla 94 % / joukkueista 90 %


Pyörä 100 km

SijoitusJoukkueJoukkueen jäsenetLoppuaika (hh:min)
1Avventura Club Lago di NeroJarmo Mäkelä8:30
2Kiimajoen fakiiriTomi Mäkinen, Jaakko Riikonen11:36
3Kymijoenkyynel KramppiTeemu Mikkelä 12:27
3Supan salamatMikko Uotila, Tero Suutari12:27
3Team ManolosMarkus Rasi12:27

Survival rate: henkilötasolla 100 % / joukkueista 100 %


Pyörä 50 km

SijoitusJoukkueJoukkueen jäsenetLoppuaika (hh:min)
1PeesipossutElina Rauhala, Ville Pakkanen5:32
2Kymijoen KyynelehtijätTommi Manninen, Sanna Karjalainen5:49

Survival rate: henkilötasolla 100 % / joukkueista 100 %